Sultanahmet

Sultanahmet

180.00 TL 180.00 TL
Ürün Kodu:4834

Sultanahmet

Adet

   Sultan Ahmet kokusu, İstanbul'un tarih kokan Meydanı Sultan Ahmet'ten ve İstanbul'un manzarasını renklendiren Sultan Ahmet Camii'nden adını alır. Buram buram İstanbul, nefes nefes tarih kokan Sultan Ahmet parfümü, içerisinde, zambak, misk, vetiver, gül, manolya, limon çiçeği, sandal ve oud bulundurur. 
 
  Tiyrus Zamane parfümleri serisinin gözde parçalarından biri olan Sultan Ahmet kokusu, ilhamını İstanbul'dan almıştır. Sultan Ahmet kokusunun içindeki zambaklar Camii'nin çinilerini hatırlatır. Vetiver ve oud, Osmanlı'nın güçlü sultanı I. Ahmet'e saygı duruşunu ifade eder. Karizmatik ve otoriter tema, İslamiyet'in sembol kokularından misk ve gül ile tamamlanır. Limon çiçeği ve manolyanın ferahlığı sizleri Boğaz'ın huzuruna davet eder. Parfüme son dokunuşu yapan sandal ağacı da bölgenin tarihi ve mistik atmosferine uzanmanıza yardım eder.
 
   İstanbul'u sevenlerin, tarihin ve şehrin kokusunu içine çekmek isteyenlerin seçimi olan Sultan Ahmet parfümü hem kadın hem de erkekler tarafından kullanılabilir. Extrait de Perfume formundaki ürün, %30 parfüm özü içererek kalıcılığını ispatlar. Direkt tene sıkılarak kullanılan yoğun koku, 60 cc'li şişesinde kullanıcılara ulaşır. Parfüm, sevdiklerine İstanbul'un kokusunu armağan etmek isteyenlerin de seçimidir.
 
   İstanbul'un simgesi tarihi yarımadanın büyüleyici güzelliğini kokusuna yansıtan Tiyrus Zamane Sultan Ahmet parfümünü hemen sipariş verebilirsiniz.
 
Sultan Ahmet Meydanı:
 
   Bizans Dönemi'nden bu yana İstanbul'un en önemli meydanlarından biri olan, günümüzde Sultan Ahmet meydanı olarak anılan bölge, İstanbul'da tarihin adeta parmak izini oluşturur. Yüzyıllar önce Hipodrom, ardından At meydanı olarak anılan, Roma Sirki'ni de içinde bulunduran tarihi bölgede, Bizans İmparatorluk Sarayı'nın izleri de bulunuyor. Roma'ya uzanan yolun başlangıcı olarak anılan bölgede günümüzde İslam tarihinin önemli eserleri ziyaretçilerini bekler. Ayasofya müzesi, Sultan Ahmet Camii, Türk İslam Eserleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ilk sayılacak eserler arasında yer alır. Sultan Ahmet Meydanı'nda attığınız her adımda Bizans'tan kalan bir dikilitaş, Osmanlı'nın en etkili sadrazamlarından birinin adını taşıyan İbrahim Paşa Sarayı, biraz ileride Osmanlı'nın en görkemli camileri ve Bizans kiliselerinin kalıntılarını görebilirsiniz. Sultan Ahmet Meydanı öyle bir kültür hazinesi ki, Halide Edip'in işgal karşıtı konuşmasını yaptığı an gözünüzde canlanabilir, Yeniçeri isyanlarının ayak sesleri, günler süren şenlikler, Osmanlı'nın eğlenceleri ve Bizans'ın at yarışlarının sesleri kulağınıza gelebilir.
 
Sultan Ahmet Camii:
 
   17. yüzyılın başlarında I. Ahmet tarafından yaptırılan camii, Sedefkar Mehmed Ağa tarafından projelendirilmiştir. İznik çinileriyle bezenen bu mimari şaheser, mavi, yeşil ve beyaz renklerle donatılmıştır. Kalem işleri ile süslenen ve Avrupa'da Mavi Camii olarak anılan Sultan Ahmet Camii, 1935 yılından bu yana müze olarak kullanılır. Külliyesi de bulunan, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşan dev kompleks, camilerin Osmanlı döneminde yalnız ibadethane değil birer yaşam alanı olduğunu hatırlatır. Eserin üzerinde 20.000'den fazla çini bulunur. Motiflerle süslenen çiniler, 200'den fazla renkli cam ile tamamlanır. O Türkiye'nin altı minareli ilk camisidir. Sultan Ahmet camii, bölgenin Bizans'tan kalan kültürel mirasının da izlerini taşır. Heybetli ve ihtişamlı yapısı ile geleneksel İslam mimarisini, kilise mimarisi ile sentezleyen mimar Sedefkar Mehmet Ağa, eseriyle İstanbul'un silüetine renkli bir imza atmıştır. Dev kubbeleri, büyük avizeleri, Kur'an'dan sözler içeren hat dekorasyon, Sultan Ahmet Camii'ni benzersiz kılar.
Ürüne ait yorum kaydı bulunamadı!
Ad Soyad:
Mail Adresiniz :
Yorum :
Güvenlik Resmi :
Lütfen resimdeki 3 karakterli yazıyı kutuya sırasıyla yazınız
Güvenlik Resmi
IYZICO
TAKSİT TUTAR TOPLAM TUTAR


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.